Dunavski region je pogođen elementarnim nepogodama uzrokovanim klimatskim promenama, povećanjem intenziteta i učestalosti toplotnih talasa, sušama, požarima i obilnim padavinama sa naglim poplavama na lokalnom nivou. S obzirom da 75% stanovništva regiona živi u gradovima, ove anomalije stavljaju građane u poseban rizik. Urbano upravljanje vodama je do sada uglavnom sledilo tradicionalne pristupe, uključujući velike investicije u tzv „sivu“ infrastrukturu, bez inovacija i uključivanja ekosistema.
Koncept „Gradovi – Sunđeri“ pomaže gradovima da se izbore sa viškom padavina koristeći različite tehnike. Projekat analizira hidroklimatske karakteristike i prakse upravljanja vodama u 12 evropskih gradova. Projekat će pripremiti alate za podršku planiranju mera „Gradovi – Sunđeri“, izraditi lokalne akcione planove, studije izvodljivosti i testirati par pilot aktivnosti.
Grad - Sunđer je urbano područje koje je dizajnirano da se nosi sa viškom padavina koristeći različite tehnike. Grad - Sunđer ublažava i sprečava urbane poplave tako što daje gradskom području mogućnost da prirodno apsorbuje vodu. Ovaj koncept smanjuje obim nepropusnih površina i povećava količinu upijajućeg zemljišta: zelene površine, zelene zidove, biološke vode, jezera u unutrašnjosti grada, kišne bašte, propusne trotoare itd. Ako ovakav pristup dopunimo sistemima za kanalisanje i skladištenje, možemo pomoći u suzbijanju nestašice vode.
Projekat okuplja 13 projektnih partnera i 20 pridruženih strateških partnera iz 12 zemalja.
Za više informacije možete pratiti zvaničan sajt projekta na adresi: https://interreg-danube.eu/projects/spongecity
Projektni Partneri (13)
U Srbiji su pridruženi strateški partneri: grad Zaječar, Međunarodni centar za istraživanja i obuku o urbanom odvodnjavanju pod pokroviteljstvom Uneska na Građevinskom fakultetu u Beogradu, Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo i KOMDEL. |
Ovaj projekat je podržan od strane INTERREG Danube region programa uz sufinansiranje iz Evropskog fonda za regionalni razvoj